Mužské problémy

Benígna hyperplázia prostaty (BPH), teda nezhubné zväčšenie prostaty, je najčastejším ochorením urogenitálneho traktu u mužov po 50. roku života.

Zväčšenie prostaty je zvyčajne spojené so závažnými príznakmi, ktoré sa súhrnne nazývajú príznaky dolných močových ciest (LUTS) (pozri príznaky BPH). Zväčšená prostata tlačí na močovú rúru (priechod, cez ktorý moč vyteká z močového mechúra) a spôsobuje problémy s vylučovaním moču, čo môže v priebehu rokov viesť k nežiaducim anatomickým a funkčným zmenám v močovom mechúre a v obličkách (napríklad prekážka vo výstupe z močového mechúra).

Príčiny BPH neboli úplne objasnené. Medzi najdôležitejšie rizikové faktory patria:

  • nutnosť častejšieho močenia, najmä v noci
  • slabý alebo prerušovaný prúd moču
  • odkvapkávanie moču
  • pocit bolesti pri močení
  • narušenie sexuálnych aktivít
  • pocit neúplného vyprázdneného močového mechúra

K väčšine týchto príznakov dochádza v dôsledku tlaku zväčšenej prostaty na močovú rúru (cez ktorú preteká moč).

Diagnostika začína kontrolnou návštevou u urológa, ktorý pacientovi dáva otázky ohľadne príznakov a ťažkostí, ktoré sú spojené s dolnými močovými cestami vrátane jeho pohlavného života a možných porúch erekcie (erektilná dysfunkcia).

Na posúdenie závažnosti príznakov dolných močových ciest sa používa dotazník IPSS (Medzinárodné skóre prostatických symptómov). Jedná sa o 8-bodový dotazník, ktorý má sedem otázok súvisiacich s vyprázdňovaním močového mechúra a jednu otázku o kvalite života. Ku každej otázke je priradený určitý počet bodov a celkové skóre vyjadruje stupeň závažnosti ochorenia. Odpoveď na otázku týkajúcu sa kvality života naviac poskytuje lekárovi informáciu o tom, nakoľko závažné sú ťažkosti, ktoré pacient popisuje a nakoľko narúšajú jeho pracovný, rodinný a spoločenský život. Skóre od 0 do 7 môže predstavovať mierne príznaky, od 8 do 19  stredné a 20 – 35  závažné príznaky. Získané skóre má orientačný charakter. O interpretáciu výsledkov je potrebné požiadať lekára, ktorý by mal urobiť rozhodnutie ohľadom liečby.

Ak chcete vyplniť tabuľku, označte číslo v príslušnom stĺpci, ktoré zodpovedá odpovedi na konkrétnu otázku, napr. Ako často ste za posledný mesiac po močení zažili pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra? Ak vaša odpoveď znie: Takmer vždy, mali by ste označiť číslo 5 v rovnakom riadku ako otázka. Rovnakým spôsobom označte čísla zodpovedajúce odpovediam na ďalšie otázky. Skóre získané zo všetkých vašich odpovedí bude sčítané a zobrazené v stĺpci v dolnej časti  tabuľky.

Hodnotenie stupňa závažnosti príznakov (kliknite pre vyplnenie tabuľky)

Pre každú otázku označte iba jednu odpoveď

Dotazník pre Vás

Nikdy

Približne jedenkrát z piatich močení

Približne jedenkrát z troch močení

Približne pri každom druhom močení

Približne pri dvoch z troch močení

Takmer vždy

Vaše skóre

1. Ako často ste za posledný mesiac mali po vymočení pocit nevyprázdneného mechúra?

0 1 2 3 4 5 0

2. Ako často ste za posledný mesiac mali nutkanie znovu močiť skôr ako dve hodiny po vymočení?

0 1 2 3 4 5 0

3. Ako často ste za posledný mesiac močili prerušovane (prúd moču sa zastavil a znovu obnovil)?

0 1 2 3 4 5 0

4. Ako často ste za posledný mesiac pocítili urgentnú potrebu močiť a mali ste problém moč udržať?

0 1 2 3 4 5 0

5. Ako často ste mali za posledný mesiac slabý prúd moču?

0 1 2 3 4 5 0

6. Ako často ste sa za posledný mesiac museli nútiť alebo tlačiť, aby ste začali močiť?

0 1 2 3 4 5 0

nikdy

jedenkrát

dvakrát

trikrát

štyrikrát

päť alebo viackrát

7. Koľko krát ste za posledný mesiac v priemere museli v noci vstať, aby ste sa išli vymočiť?

0 1 2 3 4 5 0
Výsledné IPSS skóre =

Vyhodnotenie výsledného IPSS skóre:

  1. „bez príznakov“ (0 bodov),
  2. „počiatočné príznaky“ (1-7 bodov),
  3. „mierne príznaky“ (8-19 bodov),
  4. „rozvinuté príznaky“ (20 – 35 bodov).

Medzi obmedzenia dotazníku patrí nedostatočné posúdenie inkontinencie (únik moču), príznaky po močení a ťažkosti spôsobené každým jednotlivým príznakom. O interpretáciu výsledkov je preto potrebné požiadať lekára alebo lekárnika, ktorý by mal urobiť rozhodnutie ohľadom liečby.

Okrem liečby BPH odporúčanej lekárom môžete dodržiavať niekoľko zásad, ktoré zvyšujú jej bezpečnosť a účinnosť:

  • robte si presné záznamy o dávkovaní konkrétneho lieku, alebo ak ide o voľnopredajný liek – používajte ho presne podľa pokynov na obale.
  • napriek zlepšeniu alebo vymiznutiu príznakov neukončujte liečbu; vysadiť sa má len na základe pokynov lekára alebo v prípade voľnopredajného lieku podľa informácií uvedených v písomnej informácii pre používateľa.
  • nezabudnite užiť liek v stanovených časoch počas dňa, najlepšie ráno
  • ak trpíte nočnou urgenciou, znížte príjem tekutín vo večerných hodinách (močenie zvyšuje hlavne káva a alkoholické nápoje)
  • ak máte nadváhu, snažte sa znížiť svoju hmotnosť, pretože môže dôjsť k oslabeniu vášho panvového dna, čo môže mať nepriaznivý vplyv na inkontinenciu moču.

Správne stravovanie je rovnako dôležité

Produkty, ktoré by ste mali vziať do úvahy pri príprave jedla:

  • celozrnné výrobky: hnedá ryža, proso lúpané, jačmeň, pohánka, kukuričné ​​vločky, ovsené vločky a špaldové výrobky
  • zelenina bohatá na vitamín C, E a betakarotén: brokolica, kel, mrkva, tekvica, petržlenová vňať, zeler, klíčky ďateliny
  • produkty bohaté na selén: obilniny, orechy, semená (hlavne sezam)
  • produkty bohaté na zinok: tekvicové a slnečnicové semienka, celozrnné výrobky, huby (hlavne hliva ustricová)
  • ryby
  • strukoviny
  • fermentované sójové výrobky (tempeh, tofu)

Okrem toho by sa mala skonzumovať aspoň jedna čajová lyžička mletých olejnatých semien (ľanové, slnečnicové alebo tekvicové). Medzi odporúčané nápoje patria minerálne vody (s nízkym obsahom minerálov), nesladené bylinné a ovocné čaje, čaje bancha a kukicha (bez obsahu teínu), zriedené zeleninové šťavy a čerstvé ovocné šťavy. Je dôležité, aby porcie boli menšie, ale častejšie,  jedlo sa má dôkladne požuť, aby sa znížila záťaž na gastrointestinálny trakt.

Čo by sa malo obmedziť?

  • mliečne výrobky
  • mäsové výrobky
  • spracované uhľohydráty (výrobky z bielej múky, biela ryža) a rafinovaná soľ
  • nasýtené tuky (mäso a mäsové výrobky, syry, koláče, čokoláda, rafinované oleje, margarín)
  • cukor a sladkosti
  • nápoje s obsahom alkoholu, káva a čaj (okrem ovocných a bylinných čajov), nápoje s obsahom umelých farbív a ochutené nápoje
  • polotovary a omáčky (vrátane kečupu a majonézy)
  • vyprážané, grilované, údené a korenené jedlá
Kde kúpiť

Prostamol uno je tradičný rastlinný liek na liečbu ťažkostí s močením (rastlinné urologikum), ktorý obsahuje extrakt plodu serenoy plazivej. Tento liek je tradičný rastlinný liek určený na indikácie overené výhradne dlhodobým používaním. Spôsob výdaja lieku: nie je viazaný na lekársky predpis. Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete užívať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.

PROSTAMOL UNO: Jedna kapsula obsahuje 320 mg polotuhého extraktu plodu serenoy plazivej (Sabalis serrulatae fructus extractum) (9-11:1). Prostamol uno sa používa na zmiernenie príznakov dolných močových ciest súvisiacich s benígnou hyperpláziou prostaty (nezhubným zväčšením prostaty), ak lekár vylúčil iné závažné príčiny ťažkostí. Pri benígnom (nezhubnom) zväčšení prostaty môžu vzniknúť nasledujúce príznaky: nutnosť častejšieho močenia najmä v noci, slabý alebo prerušovaný prúd moču, odkvapkávanie moču, pocit neúplne vyprázdneného močového mechúra, bolesť pri močení a poruchy sexuálnych funkcií. 

Držitel rozhodnutí o registrácii: Berlin Chemie AG, Nemecko